İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa ettiğini duyurdu.

Soylu, istifa ettiğini paylaştığı metin ile duyurdu.

İşte Soylu'nun paylaştığı metin:

Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararınının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir.

Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı..

Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı.

İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı.

Hiç bir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın...

Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum...

Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık..
Allah milletimizi korusun...

Saygılarımla

Süleyman Soylu

Süleyman Soylu'yu istifaya götüren sürecin sokağa çıkma yasağı ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili olduğu düşünülüyor. 

Sokağa çıkma yasağının ardından binlerce yurttaşın sokaklara dökülmesi Türkiye'de şok etkisi yaratmış, koronavirüs yayılımının hızlanmasına dair kaygılar artmıştı. 

Yasak kararının önce bizzat Erdoğan tarafından alındığı dillendirilirken sonrasında Süleyman Soylu, yurttaşların sokağa çıkmasının ardından bazı gelişmeleri öngöremediğini dile getirmiş ve özür dilemişti. 

Soylu, sokağa çıkma yasağının ardından katıldığı TV programlarında da kararın Erdoğan'ın talimatı ile alındığını söylemişti.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK YORUM

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Habertütk TV'de katıldığı programda "Kararı tek başına alacağına inanmıyorum. Sağlık Bakanı’nın tek başına karar alamadığı gibi. Sayın Erdoğan'ı kurtarmak için Sayın Soylu'nun istifa etmesini anlayışla karşılıyorum." dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi