Kabine değişikliği iddiaları: Soylu'nun yerine Hakan Fidan mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ‘sokağa çıkma yasağı düşünülmüyor’ açıklamasından sonra İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı kararı almış, bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan yasağı iptal ettiğini açıklamıştı. Bu gelişme, sosyal medyada 'Erdoğan – Soylu arasında bir gerginlik olabileceği' yorumlarına neden oldu. Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek de bugünkü köşesinde olası bir kabine değişikliğinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yerini bir tek MİT Başkanı Hakan Fidan'ın alabileceğini yazdı.

İSTİFA ETMİŞ, KABUL EDİLMEMİŞTİ

Soylu'nun göreviyle ilgili tartışmalar ilk olarak istifa süreciyle birlikte gündeme gelmişti. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak için getirilen sokağa çıkma yasağı kararının ilanı sonrasında çok sayıda vatandaşın marketlere akın etmesiyle ortaya çıkan görüntüler krize neden olmuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir” diyerek görevinden istifa ettiğini duyurmuş, İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soylu’nun istifasını kabul etmediğini açıklamıştı.

LİSTE DOLAŞIMA SOKULDU

Son günlerde kabine değişikliği iddialarının artmasına neden olan olaylardan biri ise sosyal medyada ve farklı iletişim kanallarında, yeni kabine listesi olduğu iddia edilen bir liste dolaşıma sokulması olmuştu. Listede Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak gözüküyordu.

'CNN TÜRK'E ÇIKARTILMIYOR'

Gazeteci Özlem Gürses ise  Süleyman Soylu’yu CNN’e çıkartmadıklarını söyleyerek "Albayrak medyası orası, Demirören’e ait gibi gözüküyor ama yöneticileri arasında A Haber’de uzun süre yöneticilik yapmış isimler var ve aslında temel olarak Serhat Albayrak’ın o grubun üzerinde de büyük etkisi olduğu biliniyor. Yani bu sır değil” dedi.

'BİRİLERİ AKILLI TAHMİNLER YAPAR...'

Zeyrek, son günlerde kabine değişikliği yapılacağında dair dolaşan listeyi bugünkü köşesine taşıyarak, "Ülkede işler ne zaman ters gitse, Ankara'da 'kabine değişikliği' senaryoları konuşulur. Birileri gönlünden geçenleri yazar, birileri ise akıllı tahminler yapar. Yine öyle bir süreç yaşıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

'ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN DA ÇIKMAZ'

Zeyrek, "Malum ateş olmayan yerden duman da çıkmaz. Bu nedenle gelin kabine değişikliği iddialarının ciddi detaylarına da bakalım: Süleyman Soylu, istifa edip vazgeçmesini anlatırken 'Yarın belki başka bir şey olacak. Bu sefer ‘gitme' diyenler teşekkür edecekler' demişti. Bunu ilk kabine değişikliğinde görevden alınacağı beklentisine yormak mümkün. Soylu giderse, İçişleri Bakanlığı'na en yakın isim MİT Başkanı Hakan Fidan. Güvenlik bürokrasisiyle yıllardır birlikte çalışıyor ve Soylu giderse ortaya çıkabilecek büyük boşluğu bir tek o doldurabilir." düşüncesini dile getirdi.

BİRGÜN: SOYLU DÖNEMİ SONA ERECEK

BirGün gazetesi yeni kabinede, İçişleri Bakanı Fuat Oktay, Maliye Bakanı Adnan Bali, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ise Berat Albayrak olacağını öne sürdü. Gazete, söz konusu haberde şu ifadelere yer verdi:

"İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bakanlık dönemi sona erecek"

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi