Kılıçdaroğlu: Baroların bölünmesi vatana ihanettir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada "Açık ve net söylüyorum, baroların bölünmesi vatana ihanettir. Ülkeye beka sorunu yaratan işte bu olaylardır" dedi.

TEKLİF BUGÜN TBMM'YE GELDİ

AKP'nin 'çoklu baro' teklifi bugün TBMM'ye geldi. Bununla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, "Baroları bölüyorlar. İnanç bağlamında, etnik kimlik bağlamında bölüyorlar. Açık ve net söylüyorum, böyle bir amaçla baroların bölünmesi vatana, Türkiye Cumhuriyeti devletine ihanettir" dedi.

'DEVLETİN BUNU YAPMAMASI LAZIM'

"Adaletin en önemli ayaklarından biri avukatlar… " diyen Kılıçdaroğlu, "Dünyanın bütün ülkelerinde, hangi rejimden olursa olsun, avukatlar hakimler ve savcılar önemlidir. Barolarla ilgili bir kanun teklifi geldi. Baroların parçalanmasına itiraz ediyorlar. Baro başkanları yürüyüş yaptılar. Ankara’da baro başkanları yerde arkada polis duvarı var. Polisin burada günahı yok. Polise burayı tut diyorlar, tutuyorlar. Bu fotoğrafı gören Türkiye’de demokrasinin olmadığı algısına kavuşur. Devletin bunu yapmaması lazım" ifadelerinde bulundu.

'VATANA İHANETTİR'

Avukatlık kanununyla ilgili yapılacak düzenlemeyi 'vatane ihanet olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu'nun ifadeleri şu şekilde:

"-Baroları bölüyorlar. İnanç bağlamında, etnik kimlik bağlamında bölüyorlar. Açık ve net söylüyorum, böyle bir amaçla baroların bölünmesi vatana, Türkiye Cumhuriyeti devletine ihanettir."

-"Dünyanın hiçbir ülkesinde baro başkanlarına böyle davranılmaz. Baro başkanlarını ayırıyorlar. İktidara muhalif olan barolar, etnik kimliklere göre barolar… Baroların bu şekilde bölünmesi bu vatana ihanettir, ülkeye en büyük ihanettir. Sayın Bahçeli’ye sesleniyorum. Yarın inanç ve etnik kimliğe göre bölünen baroları nasıl savunacaksın? "

'BU ÜNİVERSİTE NEDEN KAPATILDI'

Şehir Üniversitesi'nin kapatılmasıyla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, 'Bu üniversite neden kapatıldı?' diye sordu.

Kılıçdaroğlu, devamında şunları kaydetti:

"Maltepe'de çok güzel bir alanı vardı. Pırıl pırıl öğrenciler, dinamik, her görüşten akademisyenler vardı. Göz kamaştıran bir üniversite durumundaydı, genç bir üniversiteydi. Ama intikam almak için üniversiteyi kapattılar. Kimden? Sayın Ahmet Davutoğlu'ndan. Niçin ayrıldın? Niçin hak hukuk diyorsun, niçin adalet diyorsun, niçin üniversite diyorsun? Bu nedenle kapatıldı orası."

'REKTÖRLERİN MAKALESİ YOK'

İktidar olmaları halinde YÖK'ü kaldıracaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu,

"6 üniversiteye rektör atandı. 4’ünün yayınlanmış bir tane makalesi yok. Hani liyakat vardı? Nerede liyakat? O, kıskançlığından makale yazanları cezalandıracak. Böyle bir anlayışla üniversite bilgi üretebilir mi? Türkiye adına üzülüyorum. Üniversiteler bilgi üretemez noktaya geldi. Vatandaş diyebilir 'bilgi üretse ne olur üretmese ne olur' diye. Bir üniversite bilgi üretirse sanayici katma değeri yüksek ürün üretir. Bilgi üreten insanı kapının önüne koymazsak yapabiliriz. Türkiye, bilgi üretiminde 18 yılda Suudi Arabistan, İran, ve Yunanistan’ın gerisine düştü. Saray’da oturan bu memleketi nereye getirdiğini biliyor mu? Y kuşağına ve Z kuşağına sesleniyorum. Size söz veriyorum, YÖK denen darbe kurumunu kaldıracağız. Üniversitelerin bilimsel ve yönetsel özerkliği olacak. Üniversitelerin mali özerkliği olacak. Üniversite tam anlamıyla bilgi üreten kurum olacak"

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi