Kılıçdaroğlu'ndan '20 katrilyon para harcadık' diyen Erdoğan'a: Neden 644 kişi ölmeden önce yapmadınız?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 41 yurttaşın yaşamını yitirdiği 6.8 büyüklüğünde deprem yaşayan Elazığ'a gerçekleştirdiği ziyarette açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün "Deprem vergileri nerede?" sorusuna, Van depremini hatırlatarak yanıt vermesine ilişkin konuştu. Kılıçdaroğlu, "Biz yaklaşık eski parayla 20 katrilyona yakın para harcadık. Deprem için topladığınız paraları nereye harcadınız diye utanmadan soruyor" diyen Erdoğan'a, "Neden 644 kişi ölmeden önce yapmadınız? Ben bu soruyu sordum. Kriz yönetmek ayrıdır, önlem almak ayrıdır" ifadelerini kullandı. CHP'li belediyelerin 50'den fazla TIR yardım gönderdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, yapılan yardımların muhtarlar aracılığıyla yurttaşlara dağıtılmasını rica etti.

'JEOLOJİ DÜNYASININ KULLANDIĞI DİLLE BİZİMKİNİN ARASINDA FARK VAR'

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Belki anlattıklarını yeteri kadar kavrayamamış olabiliriz. Jeoloji dünyasının kullandığı dille bizimkinin arasında fark var. Liyakat nedir her işin uzmanına o işi vermek demektir. Yerin altından fay mı geçiyor,i hareketli mi değil mi, biz bilemeyiz. Bunu bu iş için yıllarını veren uzmanlar verir.

'ÖNLEM ALMAK BAŞKA, KRİZ YÖNETMEK BAŞKA'

Şu soruyu hep beraber kendi vicdanımıza sormak zorundayız. Uzun süredir depremler yaşanıyor, can ve mal kaybımız var. Can ve mal kaybı var,, peki hangi önlemi alıyoruz? Önlemi almak başka, krizi yönetmek başka. Önlem almak bina yapacaksanız depreme dayanıklı olacak. Kriz yönetimi, deprem olur, o yaraları hızla sarmaktır. Bugün bizim yaptığımız önlem değil kriz yönetimidir. Önlemi Japonya almış. Önlem almadığımız için insanlar ölüyor.

'HEPİMİZ VERGİ VERİYORUZ'

17 yıl boyunca çocuklarımızı tabutlara gönderdik. Hepimiz vergi veriyoruz. Sanmayın ki sadece büyükler ödüyor. Çocuk doğduğu andan itibaren vergi öder. Bu vergilerle ne yaptınız dedim, kıyamet koptu. Arkadaşlar bu vergiyi vatandaş olan herkes ödüyor. Nereye harcandığını bilmek bizim hakkımız. Ben vergimi ödüyorsam devleti yönetenlere soracağım. 'Sen Van depreminde neler yaptığımızı biliyor musun?' Biliyorum tabii. '20 milyar dolar para harcadık.' Ne zaman? 644 kişi öldükten sonra. Neden 644 kişi ölmeden önce yapmadınız? Ben bu soruyu sordum. Kriz yönetmek ayrıdır, önlem almak ayrıdır."

ETİKETLER

Editörün Seçimi