Köpekli işkence iddialarına yanıt: ‘Kademeli müdahale edildi’

Meclis Genel Kurulu’nda, HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç’un, son dönemde artan işkence vakalarının araştırılmasını için verdiği araştırma önergesi görüşüldü.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, köpekli işkence iddialarına ilişkin de 'kademeli olarak müdahale edildi’ açıklaması yaptı.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise “Orantılı güç kullanıldı. Her şey açık, her şey hukuka uygun” dedi. HDP’li milletvekilleri açıklamalara “İşkenceyi çok iyi savundunuz, tebrikler!” sözleriyle tepki gösterdi.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki de, Türkiye’de işkence vakalarının giderek artığına dikkat çekti, Türkiye’deki işkence ve kötü muamelenin son örneğinin Diyarbakır’da gözaltına alınırken evinde 3 buçuk saat köpekli işkenceye maruz kalan HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin olduğunu ifade etti.

Tiryaki, “Türkiye’nin 40 yıl sonra geldiği nokta 12 Eylül darbecileri ile aynı noktadır. İşkence iddiasını valilik inkar ediyor, savcılık da bunun üzerine bir araştırma yapmadı. İşkencenin resmini mi görmek istiyorsunuz? “İşkenceye sıfır tolerans” diyerek iktidara gelen ve her değeri bir tarafa bırakan Adalet ve Kalkınma Partisine bakın diyorum” dedi. Tiryaki, Çetin’in fotoğraflarını gösterdi.

‘O ANDA KADEMELİ OLARAK…’

AKP adına konuşan Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, HDP’nin işkence iddialarına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan bireysel başvurular ile cevap verdi. Çavuşoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne 2012 yılından 2019 yılının sonuna kadar Türkiye aleyhine toplam 71 bin 257 başvuru yapıldığını, bunların sadece 820’si hakkında Türkiye aleyhinde karar çıktığını, ancak hiçbirinin işkence ve kötü muamele başvuruları olmadığını öne sürdü. Sevil Rojbin Çetin’le ilgili terör örgütü üyeliği suçlaması olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “İkametinde yapılan arama neticesinde, kaçmak üzere olduğu ve kaçma esnasında kademeli olarak ki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ve Anayasa Mahkememizin de o anda kademeli olarak… Kendisine ve olaya müdahale eden memurlara herhangi bir zarar vermemesi için yapılan bir eylemle derdest edildi ve iş mahkemeye intikal etti” dedi.

‘TBMM İÇİN BÜYÜK BİR UTANÇ’

HDP’li Dirayet Taşdemir, Çetin’in 50 kiloda bir kadın olduğunu belirterek “İşkenceyi çok iyi savundunuz, tebrikler!” derken, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, “İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanını tebrik ediyorum! İşkenceyi savunanlar kervanına kendisi de katıldı. Bu, Türkiye Büyük Millet Meclisi için bir utanç anıdır” diye konuştu.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Çavuşoğlu, “Türkiye işkence konusunda gerçekten tavizsizdir” derken, HDP Grup Başkanvekili Beştaş, tekrar Çetin’in fotoğraflarını gösterdi, ellerinde ses kaydı ve görüntüler de olduğunu söyledi. Beştaş, Çavuşoğlu’nun konuşmasına dikkat çekerek, “Kademeli zor nedir ya? Kademeli zor, bir insanın gözünü patlamak mıdır, dudağını patlatmak mıdır?” diye sorarken, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Kademeli zor, orantılılıktır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni tam okusaydın. Kademeli demek orantılılıktır” yanıtı verdi. Beştaş bu yanıta, “Biz kademeli işkence yaptık, diyor” yanıtı verirken Özkan, “Orantılı güç kullanıldı. Her şey açık, her şey hukuka uygun” dedi.

HDP’nin işkenceyle ilgili araştırma komisyonu kurulması önergesi yapılan oylamada reddedildi.

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi