Optimar yılın son anketini açıkladı: Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?

Optimar Araştırma’nın 12-15 Aralık tarihleri arasında yaptığı seçim anketine göre MHP ve İYİ Parti baraj altında kalıyor. ‘Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz’ sorusuna yanıt veren seçmenlerden yüzde 35’i AKP yüzde 18.8’i CHP yüzde 10,3’ü ise HDP dedi. Ankete göre MHP ve İYİ Parti baraj altında. Katılımcılara 'Kanal İstanbul projesini destekliyor musunuz' sorusu da yöneltildi. 

Ankette dikkat çekici bir diğer veri de kararsız seçmen oranının yüzde 13.1’i bulması. Kararsız seçmenler AKP ve CHP’den sonra üçüncü büyük oy oranını oluşturuyor.

Optimar Araştırma şirketinin sahibi Hilmi Daşdemir, 12-15 Aralık 2019 tarihleri arasında yaptıkları anketin sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı. Taşdemir, anketin 12-15 Aralık tarihleri arasında yapıldığını ve Türkiye genelini temsilen 26 ilde 2 bin 185 katılımcıyla yüz yüze görüşme yöntemiyle anketin yapıldığını söyledi.

MİLLET İTTİFAKININ OY ORANI YÜZDE 50’NİN ALTINDA KALIYOR

Opmar’ın anketine göre kararsız seçmen dağıtılmadan oy oranları hesaplandığında MHP yüzde 8,2 İYİ Parti de yüzde 7.2’lik oy oranıyla baraj altı kalıyor.

AKP yüzde 35’lik oy oranına sahip olsa da ittifak ortağı MHP ile birlikte oy oranı ancak yüzde 43’4’ü buluyor.

CHP yüzde 18.8’lik oy oranıyla ikinci sırada yer alırken HDP yüzde 10.3’lük oy oranıyla barajın hemen üstünde bulunuyor.

Gelecek Parti’sini kuran Ahmet Davutoğlu ve parti kurma hazırlığındaki Ali Babacan’ın oy oranı ise yüzde 0,5 oranında.

SARAYA GİDEN CHP’Lİ TARTIŞMASINDA SEÇMENİN YARISININ BİR FİKRİ YOK

‘Saraya giden CHP’li’ tartışması üzerinden Muharrem İnce ve CHP arasında yaşanan gerginlikle ilgili seçmenlerin yüzde 33.5’i ‘Muharrem İnce haklı’ cevabını verirken ‘CHP haklı’ diyenlerin oranı 16.4’te kaldı.

Daşdemir, “Cumhurbaşkanı ile görüşen CHP'li gibi lanse edilen daha sonra da öyle bir görüşmenin olmadığı ortaya çıkması üzerine katılımcıların bu tartışmada haklı gördükleri tarafın Muharrem İnce olduğu, CHP seçmeninin de ağırlıklı olarak İnce'yi haklı gördükleri anlaşılmaktadır” dedi.

“Kanal İstanbul ile ilgili kamuoyu desteğinin yüzde 38.4 olduğunu, yüzde 27.6'lık bir kesimin Kanal İstanbul'a karşı olduğunu ve bu konuda yüzde 34'nün bir fikrinin olmadığı görülmektedir" diyen Daşdemir, “Grafiğin alt tarafında destekçilerin parti dağılımları da var isteyen bakabilir” ifadelerini kullandı.

 

KANAL İSTANBUL’A DESTEK YÜZDE 38.4

Kanal İstanbul projesine dair kamuoyunun  görüşüne de yer verilen ankette, Kanal İstanbul’a desteğin % 38,4 olduğunu, % 27,6’lık bir kesimin Kanal İstanbul a karşı olduğu sonucu çıktı. Ankete göre, Kanal İstanbul projesine dair % 34’nün bir fikri yok. ı. Seçmenlerin yarısı da konuya dair bir fikrim yok yanıtını verdi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi