Rusya ve ABD arasında 'müttefiklik' yarışı: 'Takdir sizin'

Suriye'de 2011'de başlayan iç savaş ülkenin kuzeyi İdlib'de sürerken, Rusya ve ABD arasında Türk kamuoyuna yönelik mesaj verme yarışı başladı. ABD ve Rusya büyükelçilikleri sosyal medya hesaplarından mesaj yayınlayarak 'daha iyi müttefik' olduklarını kanıtlamaya çalıştı.

Türk askerlerine yönelik İdlib'de yapılan saldırıların ardından Türkiye sert tepki göstererek Suriye'ye askeri yığınak yapmaya başladı. Rusya ile Türkiye arasında Suriye'de yaşanan son olaylar nedeniyle gerilim artarken, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçiliği resmi sosyal medya hesabından bir video yayınlayarak 'NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız' dedi.

Rusya Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabından ABD'ye yönelik ilginç bir paylaşım yapıldı. Paylaşımda, "NATO müttefiğimiz Türkiye'nin yanındayız" mesajı veren ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne, Anadolu Ajansı'nın bir görseli kullanılarak YPG'ye yaptığı askeri yardımlar hatırlatıldı.

‘TAKDİRİ SİZLERE BIRAKIYORUZ’

Paylaşımda, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” sözleriyle birlikte, Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan bir görsel kullanıldı. Görselde, “ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından PKK kontrolündeki 10 bin kişilik birlik için bütçe talebi” istenildiğine dair rakamlar yer alıyor. Büyükelçiliğin paylaşımında “Takdiri size bırakıyoruz” ifadesi kullanıldı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi