Son seçim anketine göre partilerin oy oranları: İmamoğlu, Erdoğan'ın önünde

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi Başkanı Kemal Özkiraz Haziran ayında yaptıkları anketten çıkan partilerin oy oranlarını açıkladı. Özkiraz, 'AKP yüzde 35 seviyelerinde. CHP yüzde 28 civarında. İYİ Parti ilk kez 12’nin üstüne çıktı. HDP ise yüzde 12. MHP yüzde 7.5’in da altına inerek, yüzde 7 seviyelerine geriledi.Saadet Partisi de yüzde 0.2 seviyesinde' dedi.

DEVA YÜZDE 3, GELECEK YÜZDE 2,5

Yeni kurulan partilerin oy oranlarını da açıklayan Özkiraz, 'DEVA Partisi yüzde 3, Gelecek Partisi de yüzde 2.5 düzeyinde' diye konuştu.

'İMAMOĞLU VE ERDOĞAN ARASINDAKİ FARK 5.5 PUAN'

9-12 Haziran tarihleri arasında 12 ilde 1410 kişiyle yüz yüze görüşerek bir anket hazırlayan Özkiraz ile Diken'den Minez Bayülgen konuştu. Özkiraz, 'Peki cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili sonuç ne çıktı? Hangi aday önde gidiyor?' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Bu soruyu geçen ay sordum. “Çatı adayı olarak Ekrem İmamoğlu ve Tayyip Erdoğan yarışsa, kime oy verirsiniz” diye. İmamoğlu, Erdoğan’a 6.5 puan kadar fark attı. Bir de “Her parti kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarsa ve ikinci tura kalsa” diye sordum. Bu kez de İmamoğlu ve Erdoğan arasındaki fark 5.5 puan çıktı. Yani İmamoğlu, Erdoğan’ın 5.5 puan önünde.

MANSUR YAVAŞ, ERDOĞAN İLE BAŞ BAŞA GİDİYOR

Mansur Yavaş için halkın ne düşündüğü sorusunu da yanıtlayan Özkiraz,  "Aslında Mansur Yavaş, Erdoğan ile başa baş gidiyor. Erdoğan yalnızca 0.2 önde. “İmamoğlu mu, Erdoğan mı” sorusunda kararsızlar yüzde 14 iken, “Yavaş mı, Erdoğan mı” sorusunda kararsızlar bu kez yüzde 21’e çıkıyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi