Sosyalist partilerden İdlib tepkisi: TSK Suriye'den geri çekilmeli

TÜKENMEZ HABER - Suriye’nin İdlip kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik gerçekleştirilen hava saldırısında 33 Türk askerinin hayatını kaybetmesine ilişkin Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve Emek Partisi’nden (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Sol Parti’den açıklama geldi.

TKP’nin yaptığı açıklamada “Başka bir ülkenin topraklarında sürdürülen bu anlamsız savaş halkımız için hem ölüm hem daha fazla yoksulluktan başka bir sonuç vermeyecektir. Ülkemiz NATO’culara, Amerikancılara, cihatçılara teslim edilmeyecek kadar değerlidir. Halkımızın büyük çoğunluğunun onaylamadığı Suriye politikası derhal terk edilmeli, Türk birlikleri Suriye’den geri çağrılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

ANADOLU AJANSI’NA TEPKİ

TKP açıklamasında “Bir başka ülkenin egemenliğini, toprak bütünlüğünü hiçe sayan Suriye politikası ülkemizi vekalet savaşlarından hızla kapsamlı bir savaşa sürüklemektedir. Emperyalist işgale karşı kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti bir başka ülkenin topraklarında o ülkenin ordusuna karşı silahlı bazı gruplarla birlikte çarpışmaktadır. Önceki gün devletin resmi haber ajansı TSK mensuplarının, IŞİD amblemli kişilerle birlikte fotoğrafını servis etmiş ve daha sonra bu fotoğrafları yayından kaldırmıştır. IŞİD eli kanlı bir terör örgütüdür” denildi.

‘YAŞANAN ÖLÜMLER ÜZERİNDEN SAVAŞ KIŞKIRTICILIĞI YAPAN SİYASETÇİLER’

EMEP’in açıklamasında ise, “Asker ölümlerinin iktidarın Suriye’ye müdahale ve cihatçılarla işbirliği politikasının ne kadar büyük bedeller ödettiğini bir kez daha gösterdiği” ifade edilerek “Ayrıca yaşanan ölümler üzerinden savaş kışkırtıcılığı yapan, Suriye’yi yıkmaktan söz eden siyasetçiler ise, savaştan beslenen ve ülkeyi daha büyük tehditlerle yüz yüze bırakma pahasına kendi istikballerini düşünen siyasetçilerdir” denildi.

İDLİB’DE ATEŞ ALTINDAKİ ASKERLERİ ACİLEN GERİ ÇEKMEYE ÇAĞRISI

İktidarı ve destekçilerini savaş kışkırtıcılığından vazgeçmeye ve İdlib’de ateş altındaki askerleri acilen geri çekmeye çağıran EMEP açıklamasında, “Ülkeye büyük bedelleri ödeten ve bugün savaş tehdidi ile karşı karşıya bırakan Suriye’ye müdahale politikasına son verilmeli, cihatçı çetelerle işbirliğinden vazgeçilmelidir. Suriye ve bölgede barışın sağlanmasının yolu, emperyalist müdahalelere son verilmesinden ve buradaki tüm askeri güçlerin geri çekilmesinden geçmektedir. Bu temelde ülkedeki ve bölgedeki tüm emek barış ve demokrasi güçleri savaş kışkırtıcılığına karşı barış mücadelesini büyütme göreviyle karşı karşıyadır. Partimiz bu sorumlulukla ülkede demokrasi, bölgede barış mücadelesinin parçası olmaya devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

TİP: BU SAVAŞ BİZİM DEĞİL

Türkiye İşçi Partisi de sosyal medya hesabından İdlib ile ilgili bir açıklamada bulunarak “Akan kanın sorumlusu Saray’dır. Kendi ikbali için kan dökmekten çekinmeyenlere de, tezkereye evet deyip bu kana ortak olanlara da sesleniyoruz: Bu savaş bizim savaşımız değil! TBMM acilen toplanarak TSK'nin Suriye'den geri çekilmesi kararını almalıdır.” İfadeleri kullanıldı.

SOL PARTİ: NEDEN BAŞKA BİR ÜLKENİN TOPRAKLARINDA SAVAŞIYORUZ?

Sol Parti idlib’e ilişkin yaptığı açıklamada AKP’nin Suriye politikasına eleştiriler yönelterek “Neden başka bir ülkenin topraklarında savaşıyoruz? İdlib’de ne için ölüyoruz. Türkiye neden CİA tarafından eğitilmiş cihatçı güçleri koruma kollama sorumluluğu üstlenmek zorunda kaldı? Bugün iktidar bu sorulara yanıt vermekle yükümlüdür” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “AKP’nin kural tanımaz bir biçimde komşu Suriye ve Libya topraklarına asker göndermesinin hiçbir askeri, siyasi ve insani gerekçesi yoktur. Bu sorumsuz politikaların yapılan yanlışların üzeri bugün yeni savaş çağrıları örtülmeye, ülkemiz bu şekilde daha büyük felakatlere sürüklenmeye çalışılıyor” denildi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi