İçişleri Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında, Saadet Partisi (SP) İstanbul Milletvekili Cihangir İslam’ın “Susturamadığınız insanları içeri tıkıyorsunuz, ‘hain’ diyorsunuz” tepkisinin üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sen Türkiye Cumhuriyeti'ne her zaman ihanet ettin. Hainsin. Senin provokatör olduğunu herkes biliyor” ifadelerini kullandı.

HDP’Lİ PAYLAN: BİR GİZLİ TANIK UYDURDUN

Bütçe üzerinde söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, HDP'li belediyelere kayyum görevlendirmelerine ilişkin, “Bir gizli tanık uydurun, Süleyman Soylu şu anda Adnan Selçuk Mızraklı'nın yanında yatıyor olabilir. Bu sistemde birini 'hain', 'terörist' ilan etmek bu kadar kolay” diye konuştu.

NAZİ ALMANYASI ÖRNEĞİ

“Nazi Almanyası'ndaki gizli polis teşkilatı Gestapo”yu hatırlatan Paylan, “Gestapo'nun bir de başı olan Himmler vardı. Kimse Himmler'i hayırla yad etmedi. Süleyman Soylu da zannediyor ki 'Ben baskı rejimini kuracağım, herkesi susturacağım.' Ondan sonra 'Herkes beni hayırla yad edecek.' Hayır, kimse hayırla yad etmeyecek.” şeklinde konuştu.

‘BU FOTOĞRAFLAR BİZİM İÇİN UTANÇTIR’

HDP'li belediyelere kayyum görevlendirmelerine dikkat çeken dövizi gösteren Paylan, “Bu fotoğraflar bizim için utançtır” dedi. MHP Milletvekili Olcay Kılavuz ise Paylan’a “Türkiye'nin en büyük utancı sizsiniz” karşılığını verdi.

‘BİZ KİMSEYİ GAZ ODALARINDA YAKMADIK’

İçişleri Bakanı Soylu ise Paylan’ın eleştirilerine karşını “Herhalde bizi 100 yıl sonra Hitler'in Himmler'ine benzetmezler. Çünkü biz kimseyi gaz odalarında yakmadık” diye savundu.

‘FETÖ İLE İŞ TUTACAKSIN ‘HAİN’ BEN OLACAĞIM’

Kayyum tartışması sürerken Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam ayağa kalkarak, “Ahmet Altan'ın terörle ne alakası vardı? Susturamadığınız insanları içeri tıkıyorsunuz, 'hain' diyorsunuz. Bana hain demedin mi? FETÖ ile iş tutacaksın 'hain' ben olacağım” dedi. Bunun üzerine AKP ve MHP milletvekilleri İslam'a tepki gösterdi.

AKP VE MHP VEKİLLERİ HDP’LİLERİN ÜZERİNE YÜRÜDÜ

Tartışmaya HDP milletvekillerinin de dahil olması üzerine tartışma büyüdü. AKP ve MHP milletvekilleri HDP’lilerin üzerine yürüdü.

‘BURAYA ŞOV YAPMAK İÇİN GELDİN’

İçişleri Bakanı Soylu, İslam'a, “FETÖ ile iş tutanın Allah belasını versin. Hadi oradan. Şov yapıyorsun. Buraya şov yapmak için geldin” dedi.

KOMİSYON BAŞKANI BİRLEŞİME ARA VERDİ

Tartışmanın uzaması üzerine Komisyon Başkanı Lütfi Elvan birleşime ara verdi. Tartışma verilen arada da bir süre devam etti.

‘AHLAKSIZLIK YAPMA’

Süleyman Soylu, İslam'a, “Ahlaksızlık yapma. Terbiyesiz adam, sen Türkiye Cumhuriyeti'ne her zaman ihanet ettin. Hainsin. Senin provokatör olduğunu herkes biliyor” diyerek suçlamalarda bulundu.

CHP VE İYİ PARTİ VEKİLLERİ ARAYA GİRDİ

Bu sırada CHP ve İYİ Parti milletvekilleri araya girerek gerilimi yatıştırmak istedi.

‘HAİNSİN, BURAYI PROVOKE EDİYORSUN’

Tartışmaya dahil olan MHP Milletvekili Kılavuz, “Hainsin, burayı provoke ediyorsun. Bu üslup buranın üslubu değil. Komisyonu çalıştırmamak için elinden geleni yapıyor” ifadesini kullandı.

‘ORTADA İHANET VARSA KİME AİT OLDUĞUNA SİZLER KARAR VERİN’

İçişleri Bakanlığı Bütçesi konuşulurken Bakan’a sordukları soruları paylaşan Cihangir İslam, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Hain Cihangir İslam şeklinde trollük yapanlar görevlerini yapıyorlar. Bunun tartışmasına girmeyi zul addederim. İçişleri Bakanlığı Bütçesi konuşulurken Bakan'a sorduğumuz sorular aşağıdadır. Elbette bir cevap alamadık. Ortada ihanet varsa kime ait olduğuna sizler karar verin.”

ETİKETLER


Editörün Seçimi