Süleyman Soylu'nun istifasının ardından kim ne dedi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifasının ardından ilk tepki CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan geldi.

Habertürk TV’de “Teke Tek Özel” programının konuğu olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Süleyman Soylu istifasının tek başına alınmış bi karar olduğunu düşünmüyorum. Tıpkı Sağlık Bakanının da tek başına karar alamadığı gibi... Erdoğan’ı kurtarmak için Süleyman Soylu’nun istifa etmesini anlayışla karşılıyorum" dedi.

BAHÇELİ: MHP İSTİFANIN KABUL EDİLMEMESİNDEN ZİYADESİYLE MEMNUNDUR

MHP Lideri Devlet Bahçeli 'istifanın kabul edilmemesinden memnun olduklarını dile getirdi. Bahçeli "Gelişmeler karşısında Sayın Bakanı’nın istifa kararının Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmediği anlaşılmaktadır. Elbette takdir ve tasarruf Sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. Milliyetçi Hareket Partisi mezkur istifanın kabul edilmemesinden ziyadesiyle memnundur." açıklamasını yaptı.

İşte Bahçeli'nin açıklaması şu şekilde:

Türkiye her alanda çok yoğun ve sıcak bir mücadelenin içindedir. Bilhassa yeni tip Koronavirüs (KOVİD-19) salgınını engellemek amacıyla devlet-millet dayanışması en üst seviyededir. Aynı zamanda bugünkü sancılı ortamda seferberlik ruhuyla hareket edilmektedir.

Terörden ekonomiye, bölgesel sorunlardan küresel dayatmalara varıncaya kadar ülkemiz muazzam bir iradeyle duruş göstermektedir. Böylesi kırılgan bir dönemde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun istifa niyeti sürdürülen mücadele ruhunu sekteye uğratma riski taşımaktadır.

Gelişmeler karşısında Sayın Bakanı’nın istifa kararının Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmediği anlaşılmaktadır. Elbette takdir ve tasarruf Sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. Milliyetçi Hareket Partisi mezkur istifanın kabul edilmemesinden ziyadesiyle memnundur.

Sayın Süleyman Soylu azimli, inançlı, dirayetli ve mücadeleci kişiliğiyle Türkiye’nin en hassas döneminde üstlendiği bakanlık görevini başarıyla yerine getirmiştir. Bizim temennimiz bu görevine kararlılıkla devamından yanadır.

KALIN: BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZE KİMSE BALTA VURAMAYACAK

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ise konu ile ilgili “Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanımızın istifası kabul etmemiştir, kendisi görevine devam edecektir. “Birlik ve beraberliğimize kimse balta vuramayacaktır.” dedi.

AKŞENER: DAMAT'TAN DA BEKLİYORUM

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener "Hatayı ve başarısızlığı kabullenmek, sorumluluğunu üstlenmek olgunluk gerektirir. Sayın Süleyman Soylu’ya göstermiş olduğu olgun davranış nedeniyle teşekkür ediyorum. Aynı olgunluğu başarısızlıklarıyla birer marka haline gelmiş Damat’tan ve Tarım Bakanı’ndan da bekliyorum…" dedi.

İNCE: SARAY TİYATROSU

Muharrem İnce "Sadece 2 gün için ilan edilen sokağa çıkma yasağı henüz başlamamışken süreç Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla yürüyordu, sonra milleti sokağa dökünce İçişleri Bakanı sorumluluk “şahsımın” diyerek istifa etti. Şimdi ise istifası kabul edilmedi. Tam bir saray tiyatrosu" ifadelerini kullandı.

AKP'Lİ ESKİ VEKİL: PELİKAN TARAFINDAN VURULMUŞ BİR DARBE

Eski AKP'li milletvekili Aydın Ünal, Soylu'nun istifasının perde arkasında Pelikan Örgütü'nün olduğunu söyledi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın da Twitter hesabından, "Süleyman Soylu, Cuma gecesi, üstüne basa basa/iki kere sokağa çıkma kararını Erdoğan'ın aldığını söyledi, geciken kararın krizi tetiklemesi karşısında kurban edildi, hayatı boyunca Erdoğan'a sadık kalacağını söyleyerek ve bağışlanma dileyerek gitti" paylaşımı yaptı.

DÜNDAR: OMUZ ATTIĞI BAKANIN ZAFERİ

Gazeteci Can Dündar istifanın arkasında Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın olduğunu işaret ederken "İlk kez bir bakan sorumluluğu üstüne alıp istifa ediyor. Ancak bu, istifadan çok, görevden almaya benziyor. Omuz attığı bakanın zaferi..." açıklamasını kullandı.

HANDE FIRAT: BU İSTİFA SÜRPRİZ OLMADI

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat "Erdoğan’a mutlaka bilgi verildi. Son 2 saattir Ankara’da bir trafik vardı, sokağa çıkma yasağı ortak karar ancak uygulama soyluya aitti. O geceki manzara sonrasında eleştirileri kabul etti. Aşırı titiz bir bakan, o görenlerin ardından hissiyatı devam etmiştir. Uygulama ve sorumlulukta kendisine ait sorun olduğunu kabul etti. Cumhurbaşkanın kararı olmadan bu kararı vermezler. Bir süre vekaleten devam edebilir yada üzerinde görüşülen bir kaç isim var, ama bana sormayın. Belki bu akşam sayın Erdoğan’la bir görüşme çıkabilir. Bu istifa bana sürpriz olmadı." dedi.

ÇELİK: ERDOĞAN BAŞKA BİR GÖREVLENDİRME YAPABİLİR

Posta Gazetesi Ankara temsilcisi Hakan Çelik, "Bakanlar arasında tartışmalı bir süreç yaşandı. Cuma’dan itibaren tartışmalar yoğundu, bir bakanın karşılamaycağı bir boyuta geldi. Kararın açıklanış tarzına ilişkin gelen eleştirilere bir bakan kimliğiyle aldığı kararın sorumluluğunu üzerine aldı. Soylu akp’nin içimde ağırlığı olan bir isim. Detaylı bir istişare olmamış olabilir. Süreç hızlıydı. İçişleri başkanlığı çok geniş bir teşkilat, soylu çok başarılı bir performans ortaya koydu. Erdoğan böyle bir sorunla karşılaşmayı istemezdi. Erdoğan’ın geri çevirme yada çevirmeme ihtimali var. Erdoğan başka bir görevlendirme de yapabilir." ifadelerini kullandı.

CEM KÜÇÜK: CUMHURBAŞKANI KABUL ETMEMELİ

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, "Sayın Cumhurbaşkanımız Süleyman Soylu’nun istifasını kabul etmemeli." diyerek Erdoğan'a çağrıda bulundu.

DAİLY SABAH: BECERİKSİZCE İLAN EDİLMİŞ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Albayrakların sahibi olduğu Sabah gazetesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifasını İngilizce yayın organı aracılığıyla dünyaya duyurdu. Yapılan ingilizce haberde Soylu'nun 'baştan savma' alınan sokağa çıkma yasağı kararının ardından istifa ettiği belirtildi.

Daily Sabah'dan yayınlanan haber şu şekilde:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cuma gecesi yaptığı "baştan savma" sokağa çıkma yasağı kararı açıklamasının ardından yaklaşık 250 bin kişinin Türkiye genelinde market ve fırınlara akın etmesi sonucu istifa ettini açıkladı.

“CUMHURBAŞKANININ BİLGİSİ DAHİLİNDE”

Takvim'in Ankara Temsilcisi Zafer Şahin aHaber'e bağlanarak "Süleyman Soylu'nun istifasının Cumhurbaşkanlığının bilgisi dahilinde olduğunu teyitledim" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi