TİP ve EMEP Çorlu’daki polis şiddetini kınadı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Çorlu İlçe Örgütü ve Emek Partisi Tekirdağ İl Örgütü, Çorlu’da polisin evinin önünde oturan Dursun Gültaş’a şiddet uygulamasına ilişkin açıklama yaptı.

TİP’in yaptığı açıklamada "Halk sağlığının sermayenin çıkarlarına kurban edildiği, asgari ücretlinin salgın koşullarında çalışmaya zorlandığı ve Covid'e bağlı ölümlerin iş kazası sayılmadığı günlerde, sadece evinin önüne kadar dışarı çıkmış bir yurttaşa uygulanan polis şiddetini kınıyoruz" denildi.

Olayın takipçisi olacaklarını belirten TİP Çorlu İlçe Örgütü'nün açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Bir yurttaşımızın Çorlu Silahtarağa Mahallesinde, evinin ve ailesinin önünde onlarca polis tarafından darp edildiği görüntüler bugün basına yansıdı.

Halk sağlığının sermayenin çıkarlarına kurban edildiği, asgari ücretlinin salgın koşullarında çalışmaya zorlandığı ve Covid'e bağlı ölümlerin iş kazası sayılmadığı günlerde, sadece evinin önüne kadar dışarı çıkmış bir yurttaşa uygulanan polis şiddetini kınıyoruz.

Edinilen bilgiye göre gözaltındaki yurttaşlar serbest bırakılmıştır ancak polisin hem evinin önünde oturanlara orantısız müdahalesi hem de videoyu çeken yurttaşa elindeki görüntüleri almak için kötü muamelesi hakkında gereğinin yapılması için olayın takipçisi olacağız."

EMEP: POLİS ŞİDDETİNİN YARATICISI TEK ADAM REJİMİNİN YARATTIĞI SİYASAL İKLİMDİR

Polis şiddetine ilişkin Emek Partisi Tekirdağ İl Örgütü de bir açıklama yaparak olayı kınadı. Yapılan açıklamada “Uzun süredir tek adam rejiminin inşa edilme girişimlerinin yansıması olarak değişik tarihlerde ülkemizin birçok yerinde kolluk güçlerinin halka yönelik saldırı ve şiddet haberleri duyulmaya başlandı. Cumhurbaşkanı ve AKP hükümeti tek adam rejimini, baskı ve şiddet ile ikame etmeye çalışmakta. Kendinden olmayan herkesi düşmanlaştırarak iktidarını korumaya çalışan siyasal iktidarın yarattığı  bu politik iklim bu saldırının sorumlusudur Bu şiddet iklimi içinde de polis kendine vazife çıkararak şiddetin dozunu arttırmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Çorlu’daki olayla ilgili valiliğin başlattığı soruşturmayı hatırlatan EMEP, “Tekirdağ Valisi, böyle yaparak kendini işin dışında tutmamalı. Bu polislerin idari ve mülki amirleri de bu saldırının sorumlularıdır. Emek Partisi olarak sürecin her yönü ile takipçisi olduğumuzu kamuoyu ile paylaşırız” dedi.

Tükenmez

ETİKETLER

Editörün Seçimi