ABD'de polisler 'polis şiddeti' eylemlerine diz çökerek destek verdi

Siyah George Floyd'un ABD'nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline yayıldı. Polis şiddetine karşı çıkan binlerce ABD'li eylemlerine devam ediyor.

Protestolarda polisle göstericiler arasında zaman zaman çatışmalar çıkarken polis, göz yaşartıcı gaz, cop ve ve plastik mermiyle eylemcilere saldırıyor.

Öte yandan birçok kentte polisin ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı harekete destek vererek göstericilerin yanında durduğu da görüldü.

Hafta sonu birçok kentteki protestolar sırasında polis ekipleri, protestocularla dayanışma göstererek şiddet karşıtı sloganlar attı.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, protestocuların "Bizimle yürü" sloganlarını yönelttiği şerifin, bu isteği kabul ederek "Hadi gidelim" dediği duyuluyor.

Kansas City'de çekildiği iddia edilen bir başka fotoğraftaysa "Polis şiddetine son ver" yazılı bir pankart tutan polis ekibi yer alıyor.

Bir başka fotoğrafta yine siyahi protestocularla el ele tutuşan polisin, "Tek bir ırktanız, o da insan ırkı" yazılı bir pankart tuttuğu görülüyor.

Ferguson'da çekildiği iddia edilen bir videodaysa protestocuların çağrısını geri çevirmeyen polisler dizlerine üzerine çökerek protestocularla dayanışma sergiliyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi