Barolar 'Savunma Hakkı' için Ankara'ya yürüyor

AKP'nin baroların seçim sistemini değiştirmek istemesi ve son zamanlarda barolara yönelik artan baskıları protesto etmek için baro başkanları Ankara'ya doğru ‘Savunma Yürüyüşü’ne başladı.

Baro başkanları, her gün sembolik 10 kilometre yürüyecek. 21 Haziran'da ise baro başkanları Ankara'da toplanacak.

Yürüyüşe başlamadan önce basın açıklaması yapan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, "Mesleğimizin çok ciddi sorunları var. Bu teklif geri çekilmeli. Siyasal iktidarın hiç bir tavır göstermemesi nedeniyle yapabileceğimiz hiç bir şey kalmamıştı" dedi. 

Durakoğlu, üzerinde “Güçlü baro güçlü avukat” yazılı tişört ile çıktığı yolda, “Bugün başladığım yolculuk basit bir yolculuk değil. Yüreğimizin götürdüğü yere yürüyoruz! Bizim yüreğimizin götürdüğü yer hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve savunmanın güvenliğidir. Bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bütün bunları toplum adına yapıyoruz. Açtığımız bu yolda siyasi iktidar da bize katılabilir” ifadelerine yer verdi.

ANTALYA BAROSU BAŞKANI: SAVUNMA ANLAYIŞI İLE HALK İÇİN YÜRÜYORUZ

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, sırtında cübbesi ile Barohan önünden meslektaşlarının alkışları arasında yürüyüşe geçti. Balkan, “Ülkenin uçuruma yuvarlanmasını engellemek, hukukun üstünlüğünü savunmak için yola çıktık. Toplumun haklarını koruyan savunma bir kez daha güçlü avukat, güçlü savunma anlayışı ile halk için yürüyor” dedi.

ESKİŞEHİR BAROSU BAŞKANI: BU TEKLİFİ FETÖ EN GÜÇLÜ OLDUĞU ZAMANDA GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Eskişehir’de Baro Başkanı Mustafa Elagöz, Ankara’ya doğru yürüyüşe başladı. Elagöz, “Ülkemizde artık tuz kokmuştur. İktidarla yaptığımız görüşmelerden sonuç alamayınca, yürümek zorunda kaldık. Demokratik protesto hakkımızı kullanıyoruz. Barolar susturulmak, parçalanmak ve itibarsızlaştırılmak isteniyor. Baroların yapısının değiştirilmesi, geçmiş yıllarda FETÖ’nün devlet içinde en güçlü olduğu dönemde gündeme getirilmiş ancak başarılı olunamamıştı. FETÖ’nün yapamadığını iktidar yapmaya çalışıyor” dedi. Eskişehir Barosu’na kayıtlı avukatların yanı sıra Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu da Elagöz’ü desteklemek amacıyla il sınırında hazır bulundu.

BAROLARI, ANKARA BAROSU BAŞKANI KARŞILAYACAK

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt da sabah saatlerinde Ankara’ya doğru yola çıktı. Bozkurt, baro başkanlarının bulundukları illerden yola çıktığını hatırlatarak, “Güzergâhlarımız farklı, gönüllerimiz bir, istikametimiz aynı” ifadelerine yer verdi. Baroların savunma yürüyüşü gün boyu devam edecek. Trabzon Barosu saat 11:00’da, Diyarbakır, 17.00’da Gaziantep Barosu ise saat 16.00’da yürüyüşe başlayacak. Baro başkanlarını Ankara’ya girişte Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan karşılayacak.

ANKARA’YA ULAŞAN BAROLAR ANITKABİR’İ ZİYARET EDECEK

Ankara’ya ulaşan baro başkanları TBB’ye olağanüstü toplantı taleplerini iletecek. Ardından da Anıtkabir ziyaretinde bulunacaklar. Söz konusu yasa değişikliğine karşı farklı protestolar üzerinde görüşen barolar, cübbeli yürüyüş, duran adam eylemi gibi seçenekleri tartışıyor.

Duvar, Tükenmez, Halk TV

ETİKETLER

Editörün Seçimi