Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Geçtiğimiz hafta sonu tamamlanan İslam ve Sol Çalıştayı’nın ikincisi İnşa Kültür Evi'nde gerçekleşti. Çalıştayın en kalabalık oturumu "İslam kadın ve sol" başlıklı oturum oldu. Oturumun konuşmacılarından biri Berrin Sönmez oldu. 

Tükenmez Haber’e konuşan yazar Berrin Sönmez, 'İslam ve feminizm’ algısının her iki kesim tarafından eleştirildiğini söyledi. Sönmez, “İslam’da feminizm olmaz algısı olduğu kadar, Müslümanlar arasında da, ‘İslamiyet kadınlara bütün haklarını verdi, Allah’tan belanızı mı istiyorsunuz?' yaklaşımı var. Benzer tepkileri feministlerden de alıyoruz. Biz her iki kesimden de dışlayıcı tepkiyi görüyoruz..." dedi.

Hem İslamcı hem de komünist kesimlerin ‘kadın sorununu görmezden geldiğini’ belirten Sönmez şöyle devam etti; “Burada bulunan komünistlerin de İslamcılardan farkı yok kadına bakış konusunda. İslamcılar nasıl 'İslam ve Allah kadına bütün hakları verdi diyorsa, komünistler de 'Komünizm zaten eşitliktir' diyor ama hiçbir zaman o eşitliği görmüyoruz."

Bütün dünyada kadınların yaşadığı sorunların ortak olduğunu belirten Sönmez, "Dünyada olduğu gibi Türkiye'de kadınların yaşadığı sorunlar aynı. Ancak bu ayrımlar femisnit ilkeler çerçevesinde çok uzun zaman önce aşıldı." diye konuştu. 

Son olarak 'laikliğe' değinen Sönmez, "Müslümanların laikliğe dair endişeleri giderilmeli. Müslümanlar laisitenin gereğine inanmalı. Yani Müslümanlar laikliğin temelde inanlara özgürlük kazandırdığını anlamalı" dedi. 

ETİKETLER


Editörün Seçimi