HDP'nin Diyarbakır’da yaptığı açıklama sonrası polis müdahale etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun milletvekilliklerinin düşürüldükten sonra tutuklanmasına ilişkin parti binası önünde basın açıklaması yapmak istedi. HDP’lilerin, il binasından dışarı çıkmalarına izin vermeyen polisler pandemiyi ileri sürdü. Milletvekilleri ve polisler arasında uzun süren tartışmalar sonucu, sadece 10 kişi ile açıklama yapılacağı belirtildi. milletvekilleri, HDP, DBP il ve ilçe yöneticileri ve ESP yöneticileri il binası önünde açıklama yaptı.

‘TANIMAYACAĞIZ’

Açıklama yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, bu tür baskılara teslim olmayacaklarını ifade ederek, “Bu darbeci zihniyet 26 yıldır TBMM’nin üzerinde kara bir leke olarak varlığını sürdürüyor. 1994 yılında DEP Milletvekillerinin dokunulmazlıkları düşürülerek milletvekillerinin meclisten yaka paça atıldığı günden bugüne demokratik siyaset ısrarında bulunan 27 milletvekilinin vekillikleri düşürüldü. Halk iradesine karşı geliştirilmiş bu rantçı, ahlaksız ve faşist darbeciliği asla ve asla tanımayacağız” dedi.

'SARAY REJİMİNİN MESAJINI ALDIK'

Yapılanın HDP’nin birlik ve ortak mücadele çağrısı olan tutum belgesine bir yanıt olduğunu ifade eden Alökmen, “Demokratik siyaset geleneğini sürdüren bir parti olarak, bugüne kadar dokunulmazlıklarla, milletvekilliğiyle değil, kesintisiz ve sistematik saldırılara karşı halkımızın meşru iradesini temsil ederek geldik. Bugün de Saray rejiminin bu saldırısında vermek istediği mesajı aldık. Cevabımız da bir o kadar nettir: Bütün bu saldırılara karşı Türkiye’nin demokratik geleceğini yaratma çabamıza devam edeceğiz. Bu saldırılar ancak ve ancak bizim mücadele azmimizi ve kararlılığımızı bileyecektir. Bu saldırganlık bizi yıldıramayacak ve kazandığımız demokratik mevzileri terk ettirmeyecektir. Bu vesileyle bir kez daha başta partimiz olmak üzere bütün toplumsal kesimlere yönelen bu saldırganlığa ve nobranlığa karşı demokratik güç birliği çağrısında bulunuyoruz. Demokratik gelecek ve Özgür Türkiye tüm farklılıklarımızla hepimizin ellerindedir. Halkımıza karşı yönelmiş bu saldırganlığı bugün durdurmak, muhalefet olarak hepimizin ortak görevidir ve herkesi bu görevine sahip çıkmaya çağırıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

AÇIKLAMADAN SONRA MÜDAHALE

Uyanık’ın açıklamasının ardından “Berxwedan jîyane” (Direnmek yaşamaktır) sloganı atılmasıyla polis müdahale etti. İl binası içinde bekletilen grup, açıklamaya destek vermek isterken, polis müdahalesine maruz kaldı. İl binası içine girmeye çalışan polis ile partililer arasında arbede yaşandı. Parti binasına müdahale eden polisler içeridekilerin dışarı çıkmaması için uzun süre kapıda bekledi. Öte yandan milletvekillerinin tutuklanması Ankara'nın yanı sıra HDP Yenişehir, Sur, Kayapınar ve Bağlar ilçe binalarında da eş zamanlı protesto edildi.

MA

ETİKETLER

Editörün Seçimi