Ankara'nın Haymana ilçesine bağlı Boğazkaya köyünde oturan Berat K. adlı genç köpeklerin bir yavru eşeğe saldırttı ve bu anları da sosyal medya paltformu olan Tiktok'ta paylaştı. Paylaşılan görüntüler büyük tepkilere neden oldu. Berat K. adlı kişi, tepkiler üzerine gözaltına alındı.

DEVAMINDA HAYVANA NE OLDUĞU GÖRÜLMÜYOR

Görüntülerde Berat K.’nın yanındaki iki kangal cinsi köpeğin annesinin yanında olan yavru bir eşeğe saldırdığı köpeklerden birinin köpeğin ensesinden bir parça kopardığı görülüyor.

Köpekler muhtemelen Berat K.’nın müdahelesi ile yavru eşeği bırakırken devamında hayvana ne olduğu görülmüyor.

EVİNDE GÖZALTINA ALINDI

Görüntülerin Twitter’a da düşmesiyle bu kişinin yakalanması için hayvanseverlerden gelen çağrılar sonucu harekete geçen jandarma ekipleri söz konusu kişiyi Haymana’ya bağlı Boğazkaya köyündeki evinde gözaltına aldı.

Konuyla ilgili girişim başlatan ve Independent Türkçe’ye bilgi veren Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma (Haykonfed) Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, 24 yaşındaki Berat K.’nın ifadelerinden söz konusu olayın iki ay önce olduğu, köpeklerin saldırdığı yavru eşeğin komşusuna ait olduğu anlaşıldığını belirtti.

'İKİ AY SONRA KENDİSİ PAYLAŞINCA DUYARLI İNSANLARIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR'

Özkan, söz konusu olaydan dolayı komşunun şikayetçi olmadığını belirterek süreci şöyle anlattı:

"Berat K., iki ay sonra kendisi paylaşınca duyarlı insanların dikkatini çekiyor. Berat K.’nın teşhir edilmesi için sosyal medyada paylaşımlar yapılması ve jandarmanın defalarca aranması sayesinde çocuğa ulaşılıyor. Berat K., gözetim altına alınarak ifadesinin ardından serbest bırakılıyor."

'BU VAHŞETLERİN ÖNLENMESİ İÇİN KANUNDA MUTLAKA HAPİS CEZASI OLMALIDIR'

Baki K.’ya 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. maddesi gereği idari para cezasının kesileceğini söyleyen Özkan, “Ortalama 2 ile 4 bin lira ara para cezası kesilebilir ama bu asla çözüm değil. Bu tür vahşetlerin önlenmesi için kanunda mutlaka hapis cezası olmalıdır” dedi.

Saldırıya uğrayan yavru eşeğin de iki ay önce öldüğünün öğrenildiğini belirten Özkan ancak bu saldırıdan dolayı mı yoksa başka bir nedenden mi öldüğünün bilinmediğini kaydetti.

Independent Türkçe/ Ali Kemal Erdem

ETİKETLER


Editörün Seçimi