Çanakkale ili Yenice ilçesinde faaliyet yürüten NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçiler 10.01.2020 tarihinden itibaren 4 aydır maaşlarını alamadıkları, çalışma koşullarının kötülüğü, iş yerinde hiçbir işçi sağlığı güvenliği tedbirleri alınmadığı için DEV MADEN-SEN’e üye olmaya başladılar. İşveren işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yapmaya başladı. Son 4 aydır da maaş ödemelerini yapmayan işveren, işçilere sendikadan "istifa etmezseniz maaşlarınızı ödemeyeceğim işyerini kapatacağım hepinizi işten atacağım" şeklinde tehditler ile işçileri sendikadan istifa etmeye zorladı.

İŞTEN ATILAN ARKADAŞLARI GERİ DÖNENE KADAR MADENDEN AYRILMAYACAKLAR

İşçilerin sendikadan istifa etmemeleri sonucunda bu gün 11 işçiyi işten attı. işten atılan işçiler ve diğer sendika üyesi işçiler maaşları ödeninceye kadar ve işten atılan arkadaşları işe geri dönünceye kadar madenden ayrılmayacaklarını belirterek ocağa kendilerini kapattılar.

ÇERKEZOĞLU: İŞÇİ ARKADAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da bugün yaptığı paylaşımda 'İşçisine ücret ödemeyen, sendika üyesi olduğu için işten çıkaran, sendikadan istifa baskısı yapan işverene karşı direnişte geçen DİSK Dev Maden Sen üyesi işçi arkadaşlarımızın haklı mücadelesinin yanındayız!' dedi.

ETİKETLER


Editörün Seçimi