CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, yargılamasının devam etmesine karşın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin, “Demokrasi için bir bedel ödenecekse bu bedeli önce CHP’liler öder. Önümüzdeki günlerde kalan 18 aylık cezamı yatmak üzere teslim olacağım” dedi.

Konuya ilişkin ilk açıklamasını CHP Genel Merkezi'nde yapan Berberoğlu şunları söyledi:

“Malumunuz dakikalar önce TBMM’de milletvekilliğim düşürüldü ve kalan cezamın infazına devam edilmesi kararlaştırıldı. Önümüzdeki günlerde kalan 18 aylık cezamı yatmak üzere cezaevine teslim olacağım. Zaten çıktığım günden itibaren ‘bu bir teneffüs’ dediğim için bu kadar bana hiçbir şekilde sürpriz olmadı, şaşkınlık yaratmadı. Çünkü benim çıktığım günden bugüne Türkiye’de demokrasi koşullarında herhangi bir düzelme yok. Dolayısıyla bana da isabet edecek bir ‘demokrasi piyangosu’ beklemek fazla saftilik olurdu.

Genel Başkanımızın geçen hafta ifade ettiği üzere ‘demokrasi için bedel ödenecekse bu bedeli önce CHP’liler öder’ ben de bu bilinçteyim ve bu vicdan rahatlığı içinde Meclis’te yaptıklarım ve yapamadıklarımdan dolayı hepinizden helallik istiyorum. 5 yıl müddetle belki siyaset yasağı uygulanacağı için karşınızda olamayabilirim ama bilin ki her zaman CHP’liyim, CHP’li kalacağım.”

NE OLMUŞTU?

CHP'li Enis Berberoğlu, MİT TIR’ları görüntülerini Can Dündar'a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almış ve bu ceza Yargıtay tarafından onanmıştı.

Milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu'nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine de karar verilmişti.

Berberoğlu ile Güven ve Farisoğulları hakkındaki yargı kararları TBMM'de bekletiliyordu.

ETİKETLER


Editörün Seçimi