İki buçuk yılı aşkın süredir Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan iş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala’nın dostları, Kavala’nın hayatından kesitler sunan kısa bir animasyon film hazırladı.

“Osman Kavala kimdir” adlı animasyonda Kavala’nın eğitim yıllarından Türkiye’nin dört bir yanında yürüttüğü kültür sanat faaliyetlerine, yayınlarına ve söylemlerine yer veriliyor.

Kısa animasyon filmde imzası olanlar şöyle: Tan Cemal Genç, Murat Çelikkol, Didem Pekün, Asena Günal, Çiğdem Mater, Arsinee Khanjian, Özge Ersoy, Merve Ertufan, Evrim Kavcar, Ayça Telgeren.

Kavala’nın tutukluluğunun 950’nci gününde yayımlanan animasyon, YouTube’da yayınlandı.

Gezi eylemlerini finanse ettiği gerekçesiyle tutuklanan Kavala, ikiğ buçuk yılı aşkın süredir Silivri Cezaevi’nde bulunuyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Osman Kavla’yla ilgili hak ihlali kararı vermişti.

Gezi davası kapsamında Silivri Cezaevi'nde 840 gün tutulan Osman Kavala’nın, 19 Şubat 2020’de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliyesine hükmedildi.

Kararın ardından Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması gerekçe gösterilerek gözaltı kararı çıkartıldı ve Kavala cezaevinden çıkamadan bu sefer de 15 Temmuz soruşturması kapsamında tutuklandı. Kavala hala tutuklu bulunuyor.

ETİKETLER


Editörün Seçimi