Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Yukarıçalıca mevkisindeki bir havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Patlamanın nedeni ise henüz belirlenemedi. Bölgeye çok sayıda sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Patlama sesi yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kentin birçok noktasından duyuldu. ​Patlamanın ardından birçok kişi sokağa çıktı. Sakarya'daki patlamaya ilişkin son bilgileri paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  "4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı" dedi.

SOYLU: 3 KİŞİYİ ARAMA ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı son açıklamada, söndürme çalışmasının tamamen sona erdiğini belirterek, kayıp olan 3 kişinin arama çalışamalarına devam edildiğini ve hayatını kaybedenlerden 2'sinin kimliğinin tespit edildiğini söyledi.

SAĞLIK BAKANI 85 AMBULANSLA SAKARYA'YA GİDİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sakarya'daki havai fişek fabrikasındaki patlamada 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 73 yaralı olduğunu bildirdi. Süreci yakından takip etmek için olay yerinde olacağını bildiren Koca, "85 ambulans, 2 helikopter ambulans, 11 UMKE ekibimiz olay yerinde. 2 can kaybımız, 73 yaralımız var." bilgisini paylaştı.

SAKARYA VALİSİ: İÇERİDE YAKLAŞIK 150-200 İNSAN VAR

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili "Fabrika etrafında tüm güvenlik tedbirleri alındı. Havai fişek fabrikası olduğu ve patlamalar devam ettiği için şu anda olaya müdahale edemiyoruz. Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var" dedi.

HENDEK BELEDİYE BAŞKANI: BOMBA DÜŞTÜ SANDIK

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, "150-200 civarında çalışanı olduğu söyleniyor. Ambulans ve itfaiye dışında kimseyi almıyorlar. Net bir bilgim yok. 3-4 yıl önce de patlama yaşandı. Aynı fabrikada oldu. Ölen olmamıştı. Patlamalar hala sürüyor. Olay yerine 300 metre mesafedeyim. İlk baştaki kadar güçlü olmasa da patlamalar sürüyor. Tüm ekipler şu an burada. Hendek ilçesine 16 kilometre mesafede bir tesis" dedi. Babaoğlu, "Çok güçlü bir patlamaydı. Telefonlarımız susmuyor. Tüm kentte duyuldu. Çevre illerde de duyuldu. Bomba düştü sandık. Şu an güvenlik tedbirleri alındı. Güvenlik çemberi kuruldu." diye konuştu.

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI: YARALILARIMIZ VAR

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin şunları kaydetti:

"Ekipler burada, biz buradayız. Yaralı sayısıyla ilgili kamuoyunu yanıltmak istemiyorum ama yaralılarımız var. Sayıları konusunda daha sonra detaylı bilgi veririz. Hele yatıştıralım, soğutma işlemleri bitsin, yangını söndürelim, yaralılarımızın sayıları daha net bir şekilde ortaya çıkar inşallah. İçişleri ve çalışma bakanlarımızın bölgeye intikal edeceği bilgisini aldık. Devletin bütün birimleri burada. Yoğun bir çalışma ve müdahale içindeyiz. Hala patlamalar devam ediyor. İnşallah bu patlamalar bir an evvel son haline gelir ve sonuçlar hakkında daha teknik bilgileri aktarmaya çalışırız."

ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPTI

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Patlamanın nedeni henüz belirlenemedi. Yaşanan patlamada şu ana kadar 2 kişi hayatını kaybetti, 73 kişi yaralandı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin "2 can kaybımız var, 1'i ağır 74 yaralımız var. Fabrikanın personel sayısı 184" dedi.

SAKARYA VALİSİ: ŞU ANA KADAR 56 YARALIYI HASTANELERİMİZE İNTİKAL ETTİRDİK

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, "Şu ana kadar intikal eden herhangi bir can kaybı yoktur. 56 yaralımız hastanelere sevk edilmiştir" açıklaması yaptı. 

FİRMA MÜSİAD ÜYESİ: GEÇMİŞTE İKİ PATLAMA DAHA YAŞANMIŞ!

Patlamanın meydana geldiği Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 2009 ve 2014 yıllarında da patlamalar meydana gelmişti. İlk patlamada 1 kişi hayatını kaybetmiş, 37 kişi de yaralanmıştı. 2014 yılındaki patlamada ise 1 kişinin öldüğü 2 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

Firma aynı zamanda MÜSİAD üyesi. Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın yönetim kurulu üyesi olan Yaşar Coşkun da, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı olarak görev yapıyor. Firma sahiplerinin aynı zamanda AKP’li isimlerle de yakın ilişkileri bulunuyor.

AFAD: YANGINA MÜDAHALE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise patlama sonrası çıkan yangına müdahale çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. AFAD'tan yapılan yazılı açıklamada, "Sakarya'nın Hendek ilçesinde bulunan bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası AFAD, 112, İtfaiye ve Jandarma ekipleri bölgeye ivedilikle sevk edilmiş olup, yangına müdahale çalışmaları devam etmektedir" denildi.

KIZILAY GENEL BAŞKANI: DUMANIN SOLUNMAMASI GEREKİYOR

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solumaması gerekiyor. Yoğun duman varsa kapı eşiklerine ıslak havlu koyulabilir. Kimyasal olarak sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir gaz” dedi.

2018'DE NİĞDE'DEKİ HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDA MEYDANA GELEN PATLAMADA 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

CHP Muğla Milletvekili Dr. Nurettin Demir, 2018 yılında doğaya ve canlılara kalıcı zararlar veren havai fişeklerin yasaklanması için kanun teklifi hazırlamıştı.  Demir'in, Meclis'e verdiği rakamlar şöyleydi:

17 Ağustos 2009’da Sakarya'nın Çalıkuru köyündeki bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada, bir kişinin öldüğünü, 32 kişinin yaralandığını; 2017’de Antalya'da Alaaddin Keykubat Üniversitesi mezunları töreninde bin 639 öğrencinin kep attığı sırada patlatılan havai fişekten de 9 öğrencinin yaralandığını hatırlattı. 2018 yılı ocak ayında ise Niğde’nin Bor ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 2 kişinin hayatını kaybetti.

İSİG: FABRİKANIN İSMİ VE YERİ DEĞİŞTİ AMA SAHİBİ AYNI AİLE

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) ise fabrikada geçtiğimiz yıllarda da patlamalar meydana geldiğini, patlamalar nedeniyle 5 işçinin hayatını kaybettiğini ve 100'e yakın işçi yaralandığını hatırlattı. 19 Şubat 2011'de yaşanan patlamayı hatırlatan İSİG, o dönem fabrika müdürünün “Patlayıcı maddelerin yaratacağı iş kazalarının yüzde 98'i önlenemez. Ölen işçinin de korkudan ödü patlamış” diye açıklama yaptığını hatırlattı. İSİG, “Bu fabrika da yaşanan patlamalar, ölümler ve yaralanmalar belli. Fabrikanın süreç içinde adı ve mekanı değiştiriliyor ama sahibi aynı aile. Devlet bugüne kadar neden önlem almadı?” diye sordu.

GELECEK PARTİSİ İL BAŞKANI: BU FACİA İLK DEĞİL AMA BU KADARI DA HİÇ OLMAMIŞTI

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Sakarya’mızda faaliyet gösteren havai fişek fabrikasında gerçekleşen patlama adeta deprem gibi şehrin her bir köşesinde hissedildi. Bu facia ilk değil ama bu kadarı da hiç olmamıştı" ifadesini kullandı.

BİR İŞÇİ FINDIK BAHÇESİNE GİDEREK YARDIM İSTEDİ

Sakarya Yeni Haber isimli yerel gazetenin geçtiği bilgilere göre ise olay sırasında bir işçi fabrikanın alt bölümündeki fındık bahçesinden yüzünde ve vücudunda yanıklarla geldi. “Yardım edin” diye bağıran işçi daha sonra yere yığıldı. Çevredeki yurttaşlar ve sağlık ekiplerince ambulansa konulan işçi hastaneye kaldırıldı. Daha sonra bir işçi de göğsünde kanla fındık bahçesinden aşağı inerek yardım istedi. Patlama haberini alan işçilerin aileleri fabrikanın kapısında feryat etti.

YARALILAR AMBULANSLA HASTANEYE TAŞINIYOR

Sakarya'da havai fişek fabrikasında gerçekleşen patlamada yaralılar ambulansla hastanelere taşınıyor.

PATLAMANIN ETKİSİYLE AĞAÇLAR YERİNDEN SÖKÜLDÜ

Sakarya'daki havai fişek fabrikasında, patlamanın etkisiyle ağaçlar yerlerinden söküldü.

ETİKETLER


Editörün Seçimi