Ekipman eksiği nedeniyle bikiniyle çalışan hemşireye modellik teklifi geldi

Rusya’da bir hastanede koruyucu kıyafetinin altına giydiği bikiniyle görüntülenen hemşireye uyarı cezası verilmesinin ardından doktorlar, sağlık çalışanları ve siyasetçilerden disiplin cezasının kaldırılması yönünde destek yağdı. Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları Tula Bölgesel Klinik Hastanesi’nde, koronavirüs koğuşlarında koruyucu kıyafetin altına giyilecek ekipman eksikliği yaşandığını söyledi.

MODELLİK TEKLİFİ

Öte yandan Tula News'un haberine göre Rus bir iç çamaşırı markası hemşireye modellik teklif etti. Daily Mail'in haberine göre, Miss X kadın iç çamaşırı markasının yöneticisi Anastasia Yakusheva, “Tula’daki hastanede çalışan hemşirenin markamızın modeli olmasını istiyoruz” dedi.

Deneme amacıyla birkaç dizi özel yeni ürünü teslim etmeye hazırız ve gelecekte onunla senelik bir anlaşma yapmayı planlıyoruz. Ayrıca hastaların hastane koğuşlarında çalışanların fotoğraflarını çekmesini önlemek için bir kampanya da başlatıldı. Şeffaf bir koruyucu kıyafetin altına yalnızca bikini giydiği görülen hemşirenin iki fotoğrafı sosyal medyada viral hale gelmişti. Fotoğrafların erkeklerin bulunduğu koğuşta bir Kovid-19 hastası tarafından çekildiği belirtildi. Ryazan Devlet Tıp Üniversitesi’nde eğitim gören hemşire, tıbbi giyim gerekliliklerine uymaması nedeniyle uyarı cezası almıştı. Hemşirenin olaya dair şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadığı ifade edildi.

SİYASETÇİ, DOKTOR VE HEMŞİRELERDEN DESTEK

Hemşirenin daha önce hastane yetkililerine koruyucu kıyafetin “yaktığını” ve ne kadar şeffaf olduğunu fark etmediğini söylediği aktarıldı. Meslektaşlarının ayrıca koruyucu kıyafetin altına giymek için uygun önlüğün sağlanmadığını söylediği belirtildi. Bahsi geçen her iki ekipmanın da virüse karşı koruma sağlamak açısından çok ince olduğu ifade edildi. Tula Hastanesi yetkilileri, hemşireye karşı kıyafet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle disiplin cezası uygulayacaklarını belirtmişti. Cezanın ne olacağına dair herhangi bir bilginin verilmediği aktarıldı.

Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan meslektaşlarından birinin,”Şu an büyük bir baskı altında. Şoke olmuş durumda ve işini tamamen kaybetmekten korkuyor” dediği ifade edildi.
Ülkenin koronavirüse karşı uyguladığı adımları eleştiren Rusya Doktorlar Birliği’nin başkanı Dr. Anastasia Vasilyeva, hemşirenin cezasına itiraz ederek kararın değiştirilmesini önerdi.

Vasilyeva, “Kıyafetlerin standartlara uymaması yönetimin sorunu, hemşirenin değil” dedi.

"Bikinisine değil, önlüğünün gerekli standartları karşılamamasına dikkat çekmeliyiz. Her şeyden önce bu kıyafetler plastik olmamalı. Tamamen farklı bir materyalden yapılması gerekirdi. Herhangi bir kuralı ihlal etmedi."

'DİSİPLİN CEZASI UYGULANMAMALI'

Hastanede çalışan hemşirenin meslektaşlarından bir diğeri olayın, koruyucu kıyafetin altına giyilecek tıbbi kıyafetlerin eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. Aynı hastanede çalışan hemşire Oksana Drybo, olayın neden gerçekleştiğinin anlaşılmasının önemli olduğunu söyledi. Eski boksör ve milletvekili Nikolay Valuyev, hastalara hemşireye destek amacıyla yetkililere yazması yönünde çağrıda bulundu. Bir diğer siyasetçi Vitaly Milonov, “Hemşireye karşı herhangi bir disiplin cezasının uygulanmamalı. Ortada kötü bir niyet yok. Eminim kendisi de utanmıştır” ifadelerini kullandı.

Independent Türkçe, Tula News, Daily Mail

ETİKETLER

Editörün Seçimi