Koronavirüs günlerinde yükselen format: Podcast

DENİZCAN AKAR -


TÜKENMEZ HABER - Koronavirüs pandemisi sonrasında sosyal izolasyon kavramı hayatımıza girmiş oldu. Evlerinden çıkmayan insanların birçoğu işlerini internet aracılığıyla evden yürütmeye başladı. İşlerini evden yapamayanlar arasında da internette zaman geçiren büyük bir kesim var. Televizyon, gazete, dergi, radyo gibi iletişim araçları hâlâ hayatımızda olsa da çoğu insanın evine kapandığı bu zamanlarda çevrimiçi dizi-film platformları, video paylaşım siteleri ve sosyal medya uygulamaları daha da yaygınlaşmaya başladı. Herkesin kolayca içerik üretebileceği ve tüketebileceği alanlardan biri de podcast. Türkiye'deki ilk podcast ağı olan Medyapod'un Yayın Koordinatörü İlkan Akgül de karantina günlerinde podcast formatına ekstra bir ilgi ve alaka olduğunu belirtti.

Medyapod'un Yayın Koordinatörü İlkan Akgül'le podcast dünyasını ve içinde bulunduğumuz sosyal izolasyon günlerinin podcast formatına etkilerini konuştuk. Akgül'ün verdiği yanıtlar şu şekilde:

Bilmeyenler muhakkak vardır o yüzden temelden başlayalım; podcast nedir?

Podcast, kısaca özetlemek gerekirse insanların zaman ve mekandan bağımsız olarak diledikleri yerde diledikleri zaman dinleyebildikleri bir tüketim formatıdır.

Medyapod'u anlatabilir misiniz, neler yapıyorsunuz?

Medyapod, Türkiye’nin ilk ve en büyük podcast ağlarından birisi. 1,5 yıllık geçmişi süresince birçok program ve programcıya ev sahipliği yaptı ve yapmaya devam ediyor. Ortaya çıkış motivasyonumuz insanlara kolayca tüketebilecekleri bir format sunma isteğiydi ancak 6 ay önce Medyapod Podcast Akademi ile bunu birleştirerek sadece içerik üreten bir platformdan olmaktan çıkıp aynı zamanda insanlara bunun eğitimini veren ve podcast üretmeleri için teşvik ve motive eden bir kurum haline geldik.

'3-4 YILDIR BÜYÜK BİR YÜKSELİŞ VAR'

Podcast'in Türkiye'de yaygınlaşmasının biraz geç olduğunu düşünüyorum. Bunun nedeni nedir?

Geneli itibariyle yaşadığımız ülkenin bu tür dijital yeniliklere sonradan eklemlendiğini düşünürsek bana biraz normal geliyor çünkü belirttiğim gibi zaman ve mekanı olmayan bir tüketim formatı. Türkiye’de aslına bakarsak ilk podcast yayınları 8-9 yıl önce yayınlanmaya başlandı. Ondan sonra dönem dönem dalga dalga yükselip söndü. Son 3-4 yıldır da büyük bir yükseliş var ve geçtiğimiz yılların aksine sönmeyerek dalga dalga büyüyor ve herkes bir şekilde podcat üretim sürecine dahil olmak istiyor.

'ÜRETİM VE DAĞITIM MALİYETİ YOK'

Herkes kendi podcast'ini yapabilir mi?  Tavsiyeleriniz nelerdir?

Herkes kendi podcastini yapabilir. Ancak biz podcat yapmaya başlamak isteyenlerin bize ulaşmalarını ve hiç değilse biraz fikir alışverişinde bulunmayı teklif ediyoruz ki ortaya daha nitelikli bir iş çıkabilsin, ufak da olsa deneyimlerimizi karşı tarafa aktarmak istiyoruz. Podcast'in en büyük avantajı üretim ve dağıtım maliyetinin olmaması. Bu da sesi demokratikleştirerek her alana yayıyor ve her kesimin üretime katılmasını sağlıyor. Bu bir yandan çok iyi, bir yandan da niteliksiz ve bir süre sonra kendi kendine sürekliliği olmayan çöp bir yayın haline gelebiliyor. Spotify, Google Podcast, Apple Podcast vb. Platformları gezersek 2-3 bölüm yapılmış ve devamı gelmemiş birçok çöp içerikle karşılaşmamız mümkün.

Önereceğiniz podcast ağları veya kanalları var mı?

Özellikle içerisinden geçtiğimiz günleri podcast formatında dinlemek isteyenler için Medyapod’daki Pandemik programını öneriyorum. Dünyanın çeşitli ülke ve şehirlerinde yaşayan insanlarla, yaşadıkları yerdeki karantina deneyimlerini konuşuyoruz ve kişiselleştirilmiş bir içerik örneği olarak oldukça dinlendiğini söyleyebilirim. Onun dışında yine güncel Davetsiz Misafir: Corona, Kısa Dalga Podcast Ağı’nın ürettiği Koronavirüs içeriklerine ve Fularsız Entellik kanallarına göz atılabilir.

'EKSTRA İLGİ VE ALAKA VAR'

Birçok insanın evden çıkmamasının podcast dünyası üzerinde ne gibi etkileri oldu, dinleyen ve üreten insanlarda artış oldu mu?

Zaten normal zamanlarda da podcast’e büyük bir talep vardı ve insanlar şu anda karantinadayken bir şekilde hem bugünlerin bir belgesi niteliğinde, hem de hazır evdeyken üretim yapabilmek için podcast yapmaya başladılar. Biz Medyapod olarak yine insanların bu konudaki destek taleplerine cevap vermek için online olarak podcast buluşmaları düzenliyoruz, 1 hafta önce 85 kişiyle yaptık ve herkes oldukça eğlendi. Yine insanlara Medyapod’a içerik üretsin ya da üretmesin ayırt etmeden teknik anlamda her türlü desteği sunmaya çalışıyoruz. Fiziken kamudan izole olmuş olsak da, teknik olarak bu mümkün değil ve hala aslında milyonlarca insanın arasında geziniyoruz. Bunu avantaja çevirip üretim yapmak bizim elimizde. Medyapod olarak dinlenme ve bizimle etkileşime geçen insan sayısında da doğal olarak bir artış gözlemliyoruz. Ben en basitinden listeye aldığım ve zamansızlıktan dolayı dinleyemediğim tüm podcastleri dinleyip insanlara eleştirilerimi ve önerilerimi iletmeye başladım bile. Bu bağlamda sorunun cevabı evet, hem dünyada hem de ülkemizde karantina günlerinde podcast formatına ekstra bir ilgi ve alaka var.

'KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER OLABİLİR'

Özellikle sosyal izolasyon döneminde podcast kanallarına, çevrimiçi dizi-film platformlarına, video platformlarına yönlenen insanların buraları keşfettikçe önceki alışkanlıklarının değişeceğini düşünüyorum. Sizce de böyle olacak mı?

Karantina günlerinden önce takip ettiğimiz ve buluştuğumuz insanlarla izolasyon günlerinde de çevrimiçi olarak buluşmak güzel. Canlı izlediğimiz konserleri, gidip gezdiğimiz müzeleri internetten gezmek güzel. 2 ay daha bunun zevkini çıkarabiliriz ancak uzun vadede bunun sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. En azından fiziksel temasta bulunulması ve gözle görülmesi gereken şeylerde bu çok değişmeyecek ve insanlar eski ihtiyaçlarını duyacak çünkü insan etkileşime ihtiyaç duyan bir canlı. Ancak eğitime, duyarak ve izleyerek tüketmeye dayalı mecra ve konularda ki çevrimiçi platformlar burada başı çekiyor, burada köklü değişiklikler olabileceği kanısındayım. Çünkü evimizin güvenliği ve rahatlığı altında engellenemeyen bir kamusallık yaşıyoruz ve zaten bunun avantajı yaşadığımız süreçte de kendini oldukça belli ediyor

ETİKETLER

Editörün Seçimi