Mars atmosferi modellendi: Tuzlu su çukurları muhtemelen yaygın fakat yaşama uygun değil

Yeni araştırma, bu tuzlu su çukurlarının Dünya’daki canlılar açısından yaşanabilir olması için doğru koşullara sahip olup olmadığını anlamak amacıyla Mars atmosferini modelledi. Fakat araştırmacılar bu suyun sıvı desteği için kullanılamayacak kadar soğuk olması gerektiğini belirledi. Buna göre su o kadar soğuktu ki yaşam için gereken en düşük teorik sıcaklığa ulaşamıyordu.

Independent'ten Andrew Griffin'in haberine göre Mars’ın soğuk ve son derece kuru doğası, yüzeyindeki en küçük su zerresinin bile hemen donacağı veya buharlaşacağı anlamına geliyor. Fakat içinde tuz bulunsaydı, o zaman daha düşük donma sıcaklığına sahip olacak ve saf sudan daha yavaş buharlaşacaktı. Bu ihtimal, dünya dışı yaşamın onu sıvı desteği ve yuva olarak kullanabileceğinin umulmasına neden oldu.

MARS ATMOSFERİ MODELLENDİ

Araştırmacılar, bu suyun Dünya’daki bildiğimiz yaşam açısından kullanışlı olup olmadığını anlamak için Mars atmosferini modelledi. Bunun sonucunda, bu tür tuzlu suların muhtemelen Mars’ın yüzeyinde yaygın olduğu, gezegenin yaklaşık yüzde 40'ının kararlı, tuzlu suya ev sahipliği yapabileceği keşfedildi. Fakat süreklilik gösterebilecek herhangi bir suyun, bir canlının hayatta kalamayacağı kadar soğuk olması gerektiği ortaya çıktı.

'ANINDA YOK OLABİLİR'

Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nde üst düzey araştırma bilimcisi ve çalışmanın yazarlarından Alejandro Soto, “Dünya’daki ekstrem yaşamın bile sınırları var. Bazı tuzlardan oluşan tuzlu su, Mars yüzeyinin yüzde 40'ından fazlasında sıvı halde bulunabilir ama sadece mevsimsel olarak. Bu da Mars yılının yüzde 2'sine denk geliyor" dedi ve ekledi:

"Bu, bildiğimiz yaşamı imkansız hale getirir."

Bulgular bir bakıma Mars’ın yüzeyini keşfetmeyi uman bilim insanları için güzel haberler veriyor. Çalışmanın sonuçları, Dünya’daki yaşamın herhangi bir görevle seyahat etmesinin ve Mars’taki doğal ekosistemleri bozmasının epey zor olacağını gösteriyor. Çünkü bunu yaparken anında yok olabilir.

Dr. Soto, “Bu yeni sonuçlar, Kızıl Gezegeni keşfetme riskinin bir kısmını azaltırken, Mars’ta yaşanabilir koşullar oluşma potansiyeline ilişkin gelecek çalışmalara da katkıda bulunuyor” dedi. Bulgular ayrıca bu bölgelerin, diğer dünyaların kirlenmesini durdurmayı hedefleyen gezegen koruma yasaları altında “Özel Bölgeler” (yaşam barındırma olasığı yüksek bölgeler -ed.n.) olarak sınıflandırılamayacağı anlamına da geliyor.


Independent Türkçe için çeviren: Cenk Korkmazer

ETİKETLER

Editörün Seçimi