'Türkiye'de Muhalif Müziğin İzlekleri' video-röportaj serisi başladı

Türkiye'de Muhalif Müziğin İzlekleri video-röportaj serisi, modern halk müziğinin önemli temsilcilerinden Zülfü Livaneli ile başladı.

Video-röportaj serisini oluşturan Helezonik Kreşendo ekibi, bu röportajların amacını “muhalif müzik içerisindeki mevcut birikimi açığa çıkarmak, bugünün tartışmalarını geliştirmek ve bu yolla yarının muhalif müziğini güçlendirmek” olarak ifade etti.

Livaneli ile, modern halk müziğinin gelişim seyrinden içererek aşmaya, sürgün yıllarından, farklı ülkelerdeki müzisyenlerle ortak çalışmalara kadar pek çok şeyi konuştuklarını belirten ekip, her Pazar günü yayınlayacakları video-röportajlarda, Murat Meriç, Ayşe Tütüncü, Deniz Durukan, Vedat Yıldırım, Boykot ve daha bir çok müzisyen ve müziğe kafa yoran kişinin cevaplarını ilgilerle buluşturacak.

Helezonik Kreşedo, yaklaşık bir yıldır Türkiye’nin çeşitli kentlerinde ‘Türkiye’de Muhalif Müziğin İzlekleri’ isminde bir sunu-dinleti düzenliyor. Ekip, Anadolu’nun direniş geleneğinden, günümüzün mücadelesine uzun bir yolculuğu dinleyicilerle buluşturuyordu…

Bu video-röportaj serisiyle birlikte muhalif müziğin Türkiye'de hangi toplumsal zemine denk düştüğü sorusunun yanıtı aranacak. Nihayetinde geçmişten bugüne toplumsal tarihin zaman dilimleriyle birlikte Türkiye'de muhalif müziğin çeşitli izleklerine, tanıklık etmek mümkün olacak.

Youtube üzerinden yayınlanan videolarının yanı sıra, bu röportajları, kitaplaştırmayı da düşündüklerini ifade eden ekibin yaptığı çalışmalar sosyal medya hesaplarından ve web sitelerinden (helezonikkresendo.com) de takip edilebiliyor.

17 Mayıs Pazar sabahı paylaşıma açılacak ilk bölüme (Zülfü Livaneli: Kendi Müziğini Bozmak) buradan ulaşılabilirsiniz

ETİKETLER

Editörün Seçimi