Bu ceza indirimine neden karşıyım?

Fotoğraf: AA

AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan, toplumun tepkisi yüzünden bugüne kadar gündeme getirilemeyen; aslında kısmi af yasası olarak bilinen ceza infaz indirimi çalışmalarına yönelik hem beklentiler hem de tepkiler devam ediyor.

Özellikle, uyuşturucudan ve tecavüzden, cinsel istismardan ceza almış olanlara yönelik ceza indirimi yapılacak olması, başta kadın sivil toplum örgütleri olmak üzere toplumun büyük çoğunluğu ve mağdurlar tarafından büyük tepki çekiyor.

Yine, ceza indirimde siyasi suçların yer almaması ise başka bir tepkinin nedeni.

Bu konu gündeme gelince hem bir gazeteci hem de özellikle yaşadığım silahlı bir saldırı üzerinden benim de söz söyleme hakkımın iki kere olduğunu düşünerek bu satırları yazıyorum. 

Silahlı saldırıya uğramış bir gazeteci ve mahkum olan çete sanıklarının cezaevinde yatıyor olmalarından dolayı bu konuda öncelikle söz söyleme hakkı olan biriyim.

20 Kasım 2017 tarihinde 4 kişilik bir çete tarafından evimin önünde geceden kurulan bir pusu sonrasında arabamda küçük oğlumun yanında, silahlı bir saldırıya uğradım. Kan kaybının çok olmasından dolayı, vatandaşların ambulans beklemeden hastaneye yetiştirmesinden dolayı ölümden ve özellikle sevgili Doç. Dr. Erdinç Civelek ve arkadaşı sayesinde sakat kalmaktan kurtuldum.

Beni vuranları affetme hakkı milletvekillerine mi ait?

Kamuoyunun ve sevgili meslektaşlarımın desteği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi’nin çok başarılı bir operasyonu ile saldırıyı yapan 4 kişilik çete, 24 saat içerisinde gözaltına alındı. Ve suç aletleri ile beraber sorguları sonrasında tutuklandılar.

Türkiye’de çok rastlanılmayacak bir şekilde iki duruşma sonrasında 4 kişilik çete toplam 35 yıldan fazla ceza aldılar.

Ancak çeteyi tutan kişi ve arkasındaki siyasi iradeye yönelik her şey açık olmasına rağmen herhangi bir şey yapıl(a)madı.

Aslında kısmi af olan, TCK’da ceza indirimini onaylayacak olan TBMM’de bulunan partilerin yöneticilerine ve milletvekillerine soruyorum.

Beni vuranlara kısmi af getirme hakkını nereden buluyorsunuz? Saldırıya uğrayan benim, siz değilsiniz ki…

Devlet, kendisine yönelik işlenmiş suçları ve siyasileri affetmezken; katil, tecavüzcü, çocuk istismarcıları ve vatandaşlarına karşı işlenmiş suçları nasıl affeder?

***

Şayet Türkiye’de devlet, hukuk ve adalette köklü bir reforma gitmeden, demokratik bir hukuk sistemini kurmadan kısmi af getirirse, kamuoyunun vicdanında derin bir yara açacaktır.

Bunun önüne geçmenin yolu; büyük bir tarihsel mutabakat sağlamak, adalet sisteminde demokratik bir reform gerçekleştirmek ve ayrımsız bir genel af ilan etmektir. Kamuoyu vicdanı ancak böylesine bir mutabakatla yaralanmaz.

*Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Tükenmez Haber'in editöryal politikasını yansıtmayabilir.

ETİKETLER

Editörün Seçimi